Новият Samsung Galaxy S21 FE е най-достъпното предложение във водещата гама, докато компанията не обяви новата серия S22. Смартфонът разполага с топ чипсет Snapdragon 888, висококачествен дисплей и камери. Дори е трудно да се нарече опростена версия на S21. Но тогава възниква въпросът: защо две почти еднакви устройства? Освен това в средата на 2021 г. дори имаше слухове, че моделът ще бъде анулиран поради кризата на пазара на полупроводници, но скептичните очаквания не се потвърдиха.

Вярно е, че пускането на устройството беше забавено: през това време цените за Galaxy S21 намаляха, новият Galaxy S22 е на път да бъде представен - и ето, че Galaxy S21 FE излиза в продажба. Samsung обаче винаги е имала голямо и разнообразно семейство устройства, така че нека не търсим логика в клонирането, а започваме да тестваме.


Смартфонът изглежда като Galaxy S21: корпусът е изработен от пластмаса, а алуминиева рамка минава отстрани. Нека ви напомня, че по-скъпите S21 + и S21 Ultra използват стъкло, но основата S21, подобно на S21 FE, също предлага поликарбонат. Добър е, защото не се цапа и не се драска, бършете го веднъж на ден с кърпа - и смартфонът е като нов.

Ако използвате телефона без калъф, ще усетите разликата в усещанията. Не можете да объркате доброто стъкло с пластмасата, но ако скриете ново устройство в калъф веднага след покупката, тогава няма смисъл да се оплаквате от пластмаса, пак няма да го забележите.

Смартфонът, както и други модели от серията S21, получи IP68 защита срещу прах и влага - всичко е на най-високо ниво. Има минимум конектори: USB Type-C порт отдолу, до него е тава за SIM карта и няма дупки за свързване на кабелни слушалки. Звукът идва през стерео високоговорители, качеството е прилично.

Размерите на Galaxy S21 FE са малко по-различни от „обикновения“ S21: той е малко по-голям на височина поради увеличения диагонал. Разликата в размерите на дисплея ще бъде трудно да се усети, ако просто поставите S21 и S21 FE един до друг. Ако първият е 6,2 инча, тогава вторият ще бъде 6,4 инча със същата резолюция.

По отношение на качеството на екрана S21 FE не се различава от S21: разликите са само в увеличения диагонал. Характеристики като флагман: поддръжка на 120 Hz, разделителна способност 1080 × 2400 пиксела, висока яркост, отличен контраст и два готови цветови профила: единият е по-реалистичен, вторият е богато ярък, както обикновено.


Дисплей Gorilla Glass Victus без извити ръбове. Това за моя вкус е по-удобно и практично: няма случайни грешки при въвеждане на текстове, по-лесно е да залепите защитното стъкло. Въпреки че стъклото не е необходимо: покритието е издръжливо и не се надрасква, както при същите iPhone, където екранът е много деликатен.

За разлика от захранвания от Exynos Galaxy S21, Galaxy S21FE има процесор Snapdragon 888, известен с прегряване. Това доказват бенчмарковете: след четири сесии на дроселиране резултатите са потискащи. Но с това си поведение той не се различава от колегите си със същите „три осмици“.

По отношение на комуникациите комплектът е обикновен: две физически SIM карти, модерен Bluetooth 5.2 и бърз Wi-Fi 6, всичко е наред и с навигацията. Жалко, че няма поддръжка за eSIM, но NFC е на място – плащайте с телефона си, където пожелаете.


Смартфонът получи не само увеличен екран, но и батерия с по-висок капацитет. Получаваме 4500 mAh за S21 FE срещу 4000 mAh за S21. На практика разликата във времето за работа е незначителна – до края на деня най-често оцелява смартфон с едно зареждане, но по отношение на пестенето на енергия нищо подобно.

Като алтернатива можете да опитате да превключите от 120 Hz към 60 Hz режим, но в моя случай не забелязах голяма разлика в автономността.