Кратък поглед върху новото BlackBerry Classic. Основни функции, дизайн, производителност, BlackBerry OS 10.3.1. Основни предимства и недостатъци.

Въведение.
BlackBerry Classic се цели да постигне успех там, където BlackBerry 9900 Bold не успя. Моделът от 2011, 9900 Bold бе задвижван от BlackBerry 7 OS, мощен хардуер, 4-редова QWERTY клавиатура и тъч-скрийн дисплей. Но вместо да насочи финансовото развитие на компанията към нови висини, тя направи точно обратното при ожесточената конкуренция на iOS и Android.

Три години по-късно се появи BlackBerry Classic. В него ясно си личи подписа на класическите модели на BlackBerry. С него ще получите невероятната клавиатура, а освен това BlackBerry OS вече поддържа и Android приложения. Едно малко разочарование е малкият дисплей (3.5 инча), който някак си не изпъква в днешните времена на огромните екрани. И въпреки това той е изключително удобен при писане на текстове благодарение на "квадратната" си резолюция (720 х 720).

Дизайн.
Както загатва името, Classic е с класически BlackBerry дизайн. Страничната рамка е от нераждаема стомана и обгражда целия телефон. Това придава здравина и стил на устройството. Три бутона стоят от дясната страна - тези за регулиране на звука и Mute бутона (задръжте го и ще призовете вашият BlackBerry Assistant). Слотовете за SIM картата и microSD картата стоят от ляво на телефона. Той работи с Nano SIM и microSD Карти с капацитет до 128 GB. Задната част е резервирана за логото BlackBerry и е съставена от грапав материял, който придава чудесно усещане когато държите телефона в ръка.

BlackBerry QWERTY клавиатура.
Разбира се, това е BlackBerry и най-същественото нещо е клавиатурата. Компанията винаги се е позиционирала като шампионът на хората, които дори не могат да спят с мисълта, че няма да разполагат с физическа клавиатура. И именно тук усилият на BlackBerry наистина изгряват. Разположението на бутоните на клавиатурата наистина ще е много познато на всеки, който е ползвал BlackBerry дори за малко през последните 3-4 години.

Три реда от бутони са разположени по дължината на телефона, а четвърти, по-малък, седи под тях. С BlackBerry Classic ще се чувствате наистина комфортно, когато пишете текстове - всеки бутон е с правилният размер. Освен това теса разграничени чудесно, така че винаги ще усещате къде се намират пръстите ви, дори когато пишете без да гледате. Освен това бутоните предлагат наистина приятен "клик" на всяко натискане. Това придава увереност и спокойствие в пишещия.

Точно под дисплея стоят 4 системни бутона - Бутон за обаждане, Меню, Назад, End - те оправдават името си и функциите им съвпадат напълно с него. Оптичен тъчпад стои в срадата им и играе ролята на курсор. Той е много удобен и ви предоставя възможността да навигирате безпрепятствено из уебсайтове и документи. Освен това с него може да селектирате избрана част от текст почти със скоростта, с която го правите на домашният си компютър.

Клавиатурата съдържа и преки пътища към някои приложения. Натиснете и задръжте A, например, и след секунда ще се озовете в списъка с контакти. Докато задържите пък Q, телефонът ще премине в безшумен режим. Разбира се това са само примери. Вие винаги може да променяте и добавяте нови преки пътища до определени контакти или приложения.

BlackBerry OS 10.3.1.
Операционната система на BlackBerry Classic е BlackBerry 10.3.1 OS и преживяването с нея ще е доста идентично до това, което видяхме на BlackBerry Passport. За съжаление обаче, отново именно софтуерът остава слабото звено. Въпреки, че се поддържат приложения за Android, потребителите ще бъдат сериозно ограничени до това, което е налично в Amazon Appstore. Ако случайно имате APK файловете, също може да ги 
нсталирате. Освен това има и BlackBerry World магазин: обещанието на BlackBerry е, че чрез него ще получите сигурни, ентърпрайз приложения, докато към Amazon магазина, може да търсите такива за забавление.

Ограничението от към приложения изглежда тревожно, но квадратният дисплей на телефона изглежда е големият проблем, тъй като много Android приложения изглеждат странно и дори нелепо в квадратен формат. Разбира се има решение за този проблем: плъзнете надолу от горната част на екрана и повикайте App's Menu. И докато работите с Android приложения, там ще има налично поле "size" - натиснете го и ще може да избирате от три различни съотношения на екрана, а това определено може да ви е от полза.

BlackBerry Classic е снабден с BlackBerry Assistant. Той работи на същият принцип както Siri и Google Now. Просто го попитайте нещо или му дайте задача, и той ще я свърши. Ако примерно сте на среща и нямате възможност да му кажете задачата, лесно може да я напишете и той отново да я разбере.

BlackBerry Blend.
Друга полезна екстра е BlackBerry Blend. Това е нещо като контролен център на BlackBerry потребителите. Когато веднъж сте свалили приложението на PC, Mac, или мобилно устройство използващо iOS или Android, вие ще имате почти пълен контрол над вашето BlackBerry. Просто трябва да го свържете с компютър чрез USB, или към другите устройства чрез Wi-Fi или мобилен интернет. Ако пък компанията ви използва BlackBerry Enterprise Service 10, вие ще може лесно да се свързвате към фирмената мрежа, без да се налага да навигирате до VPN и т.н. С BlackBerry Blend ще може да пишете имейли, 
BBM съобщения, и текстови съобщения. Също ще може да отговаряте на всички ваши съобщения, ще може да проверявате календарите си и контактите, като никаква информация няма да се синхронизира с вашето PC или таблет, така че може да сте абсолютно спокойни за сигурността си. BlackBerry Blend може да бъде истински спасител на време, в моментите в които имате липса на свързаност, но желаете да останете продуктивни. Най-добрата функция на BlackBerry Blend остава файловият мениджър. С него ще имате достъп до почти всички файлове на устройството - документи, файлове, снимки и видеоклипове. Чрез него ще може да добавяте, премахвате и копирате.

Хардуер и производителност, батерия, камера.
BlackBerry Classic е задвижван от двуядрен 1.5 GHz Qualcomm 8960 - мощен и стабилен към днешна дата процесор. Съчетано с 2 GB RAM, навигацията, заснемането на снимки, сърфирането в интернет, изпращането на мейли и като цяло скоростта на вашето устройство ще е толкова голяма, че дори няма да ви остане време да си помислите за лаг. Това са основните задачи, за което е проектирано BlackBerry Classic. Ако обаче го натоварите с Android приложения и игри, ще се появи известен лаг, за който разбира се не трябва да се притеснявате. Телефонът идва с 16 GB вградена памет, като поддържа 
microSD карти с капацитет до 128 GB. Животът на батерията е оценяван на 17 часа време за разговори и малко над 13 часа видео плейбек. При солидно натоварване със сигурност ще може да изкарате един уикенд с едно зареждане. Камерата на устройството е 8 MP. Снимките с нея са бистри, а светлината добра. Автофокусът не е прекалено чувствителен и се опитва да даде интелигентни предложения за новите режими на снимане, когато се опитате да направите снимка. Светкавицата е малко по-силна от необходимото при ниска светлина, но качеството на изображението определено е добро.

Заключение.
BlackBerry Classic e призив към вярващите. Напомняне, че BlackBerry е все още на върха на своята игра на производителност. Компанията също така взима на предвид последните уроци на сърцето: смартфоните живеят и умират от приложенията, които поддържат, така че да стане възможно ползването на Android приложения е добре дошло за феновете на BlackBerry. И както видяхме с BlackBerry Passport, смартфон със шампионска производителност, но за сметка на удобството, което е горчиво хапче за преглъщане.

BlackBerry се надяват да постигнат напредък, правейки крачка назад. И за много хора, това ще се окаже вярно: вие получавате голяма физическа клавиатура, типичното BlackBerry изживяване, което обичате, както и привкус на Android. Но тесният екран, оскъдната подкрепа на Android (освен ако ви се занимава да търсите ръчно APK файловете), и неудобният квадратен дисплей ще направят BlackBerry Classic трудно продаваем за тези от нас, които не са обречени на физически бутони.