Новите безжични слушалки на Apple дебютират със сензор, който открива кожата, за да спре звука, когато бъдат извадени от ухото.

Apple за първи път показа на света своите AirPods през 2016 г. От тогава продажбата на безжични слушалки не спира да расте. През 2020 г. те бяха най-продаваните преносими устройства в света. И се очаква тенденцията да продължи през следващите години, докато достигне 400 милиона доставени бройки през 2024 г. Новите AirPods са последното предложение на компанията от Купертино да се конкурира на пазара с множество по-евтини алтернативи. В допълнение към включването на поддръжка за пространствено аудио, те предлагат по-добър звук и по-голяма автономия.


Третото поколение AirPods приличат много повече на AirPods Pro. Apple са избрали стебло - стик - с 33% по-къс от предишното поколение, което ги прави малко по-дискретни. Настройването на слушалките, които са устойчиви на вода и пот, е лесно. Отнема само няколко секунди. Просто ги поставете близо до iPhone или друго устройство на Apple с отворен капак и те автоматично ще се свържат. Възможно е също да ги сдвоите с телефони или таблети с Android. Въпреки това, с тази операционна система някои функции може да са ограничени.

И двете дръжки имат малка вдлъбнатина от едната си страна, която позволява, когато се натисне, да се контролира възпроизвеждането на музика и телефонните разговори с малки докосвания. Тези сензори, наследени от AirPods Pro, също се използват за извършване на всяка заявка до Siri с продължително натискане. Например, можете да помолите асистента да смени песните или да извърши повикване.

Компанията от Купертино твърди, че е сканирала хиляди уши, за да проектира тези устройства и да насочи по-добре звука към ухото. Сложени, слушалките са доста удобни и леки - всяка тежи 4,28 грама. Но прилягането зависи до известна степен от индивидуалното ухо. За разлика от голяма част от безжичните слушалки от по-висок клас на пазара, AirPods 3 нямат сменяеми силиконови подложки за уши. Наличен е само един модел от твърда пластмаса и един размер за всички.

Apple се стреми да постигне това потапящо изживяване с пространствено аудио. Жироскопите и акселерометрите в AirPods следват движенията на главата с една цел: да поставят потребителя в средата на сцената. Компанията от Купертино твърди, че слушалките могат да разпространяват звук чрез насочени аудио алгоритми и филтри, за да регулират фино честотите, които всяко ухо получава.


Слушалките разполагат с H1 чип, проектиран от Apple, който също имат AirPods Pro и AirPods Max, и технология за адаптивно изравняване. С него има за цел да регулира звука в реално време въз основа на това как слушалките се адаптират към ухото на всеки потребител. Микрофонът, обърнат навътре, следи звука и благодарение на изчислителното аудио, ниските и средните честоти са адаптирани, за да бъдат чути по най-добрия възможен начин. Като цяло звукът се чува силно и с добро качество. Слушалките произвеждат малко по-мощен бас и по-резки, по-чисти звуци от своите предшественици. Една от най-интересните и най-добре работещи функции е, че премахването на една от тях автоматично спира звука. AirPods дебютират със сензор, способен да открива кожата и следователно да различава, независимо дали са на ухото на потребителя, в джоба или на масата. Когато потребителят постави слушалките отново, музиката продължава да се възпроизвежда автоматично.

Батерията на AirPods издържа около шест часа. С калъфа за зареждане можете да стигнете до 30 часа. Това ви позволява да ги използвате няколко дни, без да се налага да ги зареждате. Капакът е пластмасов и е доста лек - тежи около 38 грама. На предната си страна има светодиод, който променя различни цветове, за да предложи определена информация. Например за зареждането на слушалките или самия калъф. На гърба, калъфът има бутон, който ви позволява да сдвоите AirPods с други устройства. Калъфът има и Lightning порт, който се използва за зареждането му чрез кабел. Възможно е също да заредите батерията си безжично, като я поставите върху зарядното устройство MagSafe.